Winners of the 2015 Glugs Annual Theatre Awards Announced

The 2015 Glugs Theatre Awards were announced last night at a ceremony at Sydney’s Castlereagh Boutique Hotel.

The evening also marked the 50th Anniversary of the group, formed in 1966 from a collection of theatre-lovers including critics, journalists, actors and theatre-goers. The group continues strong to this day and meets on the first Monday of every month for a luncheon. Their annual awards honour the best of the years theatre.

The ceremony was hosted by Chief Glug Dr Bill Winspear (who we learnt tended to Cameron Daddo’s brilliantly dazzling teeth back in the day) with special guest and presenters John Bell, Lorraine Bayly, Nancye Hayes, James Millar, Marika Aubrey and Debora Krizak.

The 2015 Glugs Theatre Awards

 

NORMAN KESSELL MEMORIAL AWARD FOR BEST ACTOR

Female: Amanda Muggleton – The Book Club (Ensemble)

Male: Huw Higginson – The House on the Lake (Griffin)

 

JEFFRY JOYNTON-SMITH MEMORIAL AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTOR

Female: Gael Ballantyne – Ladies in Lavender (Ensemble)

Male: Benjamin Hoetjes – Ladies in Lavender (Ensemble)

 

COLLEEN CLIFFORD MEMORIAL AWARD FOR BEST ACTOR IN MUSIC THEATRE

Female: Helen Dallimore – Blood Brothers (Enda Markey/HTC)

Male: Hayden Tee – Les Miserables (Cameron Macintosh Aust)

 

BEST SUPPORTING PERFORMER IN MUSIC THEATRE

Female: Kerrie-Anne Greenland – Les Miserables (Cameron Macintosh Aust) / Debora Krizak – Anything Goes (Opera Australia/John Frost)

Male: Trevor Ashley – Les Miserables (Cameron Macintosh Aust)

 

STUART WAGSTAFF MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING DIRECTION

Eamon Flack – Ivanov (Belvoir)

 

AWARD FOR OUTSTANDING MAINSTAGE MUSICAL

Les Miserables (Cameron Macintosh Aust)

 

AWARD FOR OUTSTANDING INDEPENDENT MUSICAL

Man of La Mancha – director: Jay James-Moody (Squabbalogic)

 

ROBERT DAVIS MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING MAINSTAGE PRODUCTION

Ivanov – Eamon Flack (Belvoir)

 

JOHN WEST MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEW AUSTRALIAN WORK

The Bleeding Tree – Angus Cerini (Griffin)

 

TAFFY DAVIES MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING INDEPENDENT PRODUCTION

The Dapto Chaser – director: Glynn Nicholas (Apocalypse/Griffin Independent)

 

MOST OUTSTANDING PRODUCTION FOR CHILDREN 

Masquerade – Kate Mulvany, director: Lee Lewis (Griffin/ STC of SA)

The Unknown Soldier – Sandra Eldridge, director: Matt Edgerton (Monkey Baa)

 

MOST OUTSTANDING CABARET PERFORMANCE

Phil Scott – Reviewing the Situation

 

MOST OUTSTANDING PERFORMANCE BY A NEWCOMER

Linden Furnell – Rent (Highway Run Productions/HTC)

 

DON REID MEMORIAL ENCOURAGEMENT AWARD 

Contessa Treffone – Minus One Sister (Griffin Independent)

 

HAYES GORDON MEMORIAL AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THEATRE

Hayes Theatre Company

 

SEABORN, BROUGHTON AND WALFORD FOUNDATION LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

John Bell