My Fair Lady has most nominations as the 2017 Helpmann Award nominees are announced

It is the night we honour and celebrate Australia’s vibrant live performance industry, and recognise distinguished achievements within musical theatre, contemporary music, comedy, opera, classical music, theatre, ballet, dance and physical theatre, presentation for children, regional touring and cabaret.

Live Performance Australia Chief Executive Evelyn Richardson said, “This year has been a remarkable year for live performances in Australia reflecting a vibrant industry with more than 18 million people attending shows across the country and ticket revenues of $1.4 billion”.

As previously announced, Richard Tognetti AO, Artistic Director of the Australian Chamber Orchestra, will be the recipient of the 2017 JC Williamson Award.  This award is bestowed on an individual who has made a truly outstanding contribution to the enrichment of Australia’s live performance culture and shaped the future of the industry for the better.  Additionally, Rob Brookman AM will be the recipient of this year’s Sue Nattrass Award which honours an exceptional individual in a service role that supports the industry.

The full list of nominees are below. There are certainly some stand outs including Ainsley Melham, who is the only Australian nominated in the category Best Male Actor in a Musical. My Fair Lady however takes the cake with a total of nine nominations, followed closely by The Book of Mormon with eight, as well as Aladdin, Kinky Boots and SAUL each with seven nominations.

Did your favourite get nominated?

BEST NEW AUSTRALIAN WORK
BUSTY BEATZ AND LISA FA’ALAFI
Hot Brown Honey
Arts Centre Melbourne and Sydney Opera House in association with Briefs Factory presents

DAVID MORTON
The Wider Earth
Queensland Theatre and Dead Puppets Society

JACOB RANDELL, JASCHA BOYCE, SIMON MCCLURE, LACHLAN BINNS, MIEKE LIZOTTE, LEWIE WEST, MARTIN SCHREIBER, JOANNE CURRY, LACHLAN HARPER, JACKSON MANSON AND LEWIS RANKIN
Backbone
Gravity and Other Myths and 2017 Adelaide Festival

KATE MULVANY
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

LEAH PURCELL
The Drover’s Wife
Belvoir 

MATTHEW WHITTET
Girl Asleep
Windmill Theatre Co

BEST COSTUME DESIGN
CECIL BEATON
My Fair Lady
Opera Australia & John Frost

GREGG BARNES
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia) 

JENNIFER IRWIN
OUR land people stories
Bangarra Dance Theatre

TESS SCHOFIELD
The Drover’s Wife
Belvoir

BEST LIGHTING DESIGN
GEOFF COBHAM
Backbone
Gravity and Other Myths and 2017 Adelaide Festival 

JOACHIM KLEIN
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

MARK HOWETT AND SEAN MCKERNAN
Boorna Waanginy
Perth International Arts Festival

MATTHEW MARSHALL
Green Day’s American Idiot
shake & stir co and QPAC

BEST ORIGINAL SCORE
IAIN GRANDAGE AND RAHAYU SUPANGGAH
Satan Jawa
Arts Centre Melbourne and Melbourne Symphony Orchestra

PAUL KELLY AND CAMILLE O’SULLIVAN WITH FEARGAL MURRAY
Ancient Rain
Far and Away Productions in association with Brink Productions, co-commissioned by Melbourne Festival and Adelaide Cabaret Festival

RULLY SHABARA AND WUKIR SURYADI
Attractor
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Melbourne Arts Centre, WOMADelaide and Brisbane Festival 

TREY PARKER, MATT STONE AND ROBERT LOPEZ
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

BEST MUSIC DIRECTION
CHONG LIM
Rolling Thunder Vietnam
Blake Entertainment 

ERIN HELYARD
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

LUKE HUNTER
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

NICOLETTE FRAILLON
Nijinsky
The Australian Ballet

BEST SCENIC DESIGN
ANNA CORDINGLEY
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

BOB CROWLEY
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

DAVID MORTON & AARON BARTON
The Wider Earth
Queensland Theatre & Dead Puppet Society 

KATRIN LEA TAG
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

BEST SOUND DESIGN
GARETH FRY
The Encounter
Complicite, Sydney Festival, Malthouse Theatre, Adelaide Festival & Perth International Arts Festival

KINGSLEY REEVE
Boorna Waanginy
Perth International Arts Festival

MICHAEL WATERS
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost

TONY DAVID CRAY
Sydney Opera House – The Opera (The Eighth Wonder)
Opera Australia

BEST CABARET PERFORMER
BETTY GRUMBLE
Grumble: Sex Clown Saves the World
Don’t Be Lonely 

JIMMY BARNES
Working Class Boy: An Evening of Stories & Songs
Frontier Touring and in Association with Premier Artists

MATERHARERE HOPE HAAMI, JUANITA DUNCAN, OFA FOTU, CRYSTAL STACEY, LISA FA’ALAFI AND KIM ‘BUSTY BEATZ’ BOWERS
Hot Brown Honey
Arts Centre Melbourne and Sydney Opera House in Association with Briefs Factory Presents

SVEN RATZKE
Starman
Adelaide Festival Centre’s Adelaide Cabaret Festival and Release Creative

BEST COMEDY PERFORMER
AUNTY DONNA
Big Boys
Century Entertainment 

HANNAH GADSBY
Nanette
Token Events

JOEL CREASEY
Poser
Live Nation Australasia

NAZEEM HUSSAIN
Public Frenemy Nazeem Hussain
Live Nation Australasia 

SAMMY J
Hero Complex
Laughing Stock Productions

TOM BALLARD
Problematic
Token Events

BEST PRESENTATION FOR CHILDREN
CERITA ANAK
Polyglot Theatre and Arts Centre Melbourne

IN A DEEP DARK FOREST
The Inhabitors and Arts Centre Melbourne

JUMP FIRST, ASK LATER
Powerhouse Youth Theatre and Force Majeure 

NEW OWNER
The Last Great Hunt

BEST REGIONAL TOURING PRODUCTION
COUNTERMOVE
Sydney Dance Company 

TERRAIN
Bangarra Dance Theatre

THE MOON’S A BALLOON
Patch Theatre Company

THEY SAW A THYLACINE
HUMAN ANIMAL EXCHANGE and Performing Lines

BEST AUSTRALIAN CONTEMPORARY CONCERT
DEBORAH CONWAY & WILLY ZYGIER WITH QPAC, NFSA, ARTS CENTRE MELBOURNE, THEATRE ROYALE, MARGARET RIVER CULTURAL CENTRE & STUDIOVICTOR
The Beginning & The End
QPAC, NFSA, Arts Centre Melbourne, Theatre Royale, Margaret River Cultural Centre & StudioVictor

FLUME, FUTURE CLASSIC, CHUGG ENTERTAINMENT AND LANEWAY PRESENTS
Flume
Laneway Presents, Chugg Entertainment and Future Classic 

MISSY HIGGINS AND FRONTIER TOURING
Missy Higgins Orchestral Concert Series 2016
Frontier Touring 

NICK CAVE & THE BAD SEEDS AND BILLIONS AUSTRALIA
Nick Cave & The Bad Seeds
Billions Australia

BEST CONTEMPORARY MUSIC FESTIVAL
MONA FOMA 2017
Museum of Old and New Art

JEROME’S LANEWAY FESTIVAL 2017
Lunatic Entertainment and Laneway Presents 

THE 28TH ANNUAL BLUESFEST BYRON BAY
The 28th Annual Bluesfest Byron Bay

WOMADELAIDE 2017
Womadelaide Foundation

BEST INTERNATIONAL CONTEMPORARY CONCERT
ADELE AND LIVE NATION AUSTRALASIA
Adele Live 2017
Live Nation Australasia

BRUCE SPRINGSTEEN AND THE E STREET BAND AND FRONTIER TOURING
Bruce Springsteen and the E Street Band – Summer ‘17
Frontier Touring

PATTI SMITH AND BLUESFEST TOURING
Patti Smith and her Band Australian Tour 2017
Bluesfest Touring

PJ HARVEY AND BILLIONS AUSTRALIA
PJ Harvey
Billions Australia 

BEST BALLET
SNOW WHITE
Ballet Preljocaj

SOLO ECHO
Nederlands Dans Theater

STRICTLY GERSHWIN
Queensland Ballet and QPAC

WE WHO ARE LEFT
Queensland Ballet and QPAC

BEST DANCE PRODUCTION
ATTRACTOR
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Arts Centre Melbourne, WOMADelaide and Brisbane Festival 

INTIMATE SPACE
Restless Dance Theatre in association with the 2017 Adelaide Festival 

OUR LAND PEOPLE STORIES
Bangarra Dance Theatre

SPLIT
Lucy Guerin Inc and Arts House

BEST CHOREOGRAPHY IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION
GABRIELLE NANKIVELL
Wildebeest
Sydney Dance Company

GIDEON OBARZANEK AND LUCY GUERIN
Attractor
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Melbourne Arts Centre, WOMADelaide and Brisbane Festival 

JACOB RANDELL, JASCHA BOYCE, SIMON MCCLURE, LACHLAN BINNS, MIEKE LIZOTTE, LEWIE WEST, MARTIN SCHREIBER, JOANNE CURRY, LACHLAN HARPER, JACKSON MANSON AND LEWIS RANKIN
Backbone
Gravity and other Myths and 2017 Adelaide Festival

LUCY GUERIN
Split
Lucy Guerin Inc and Arts House

BEST MALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION
ANDRE SANTOS
Beauty & the Beast
West Australian Ballet 

BENJAMIN HANCOCK
The Dark Chorus
Lucy Guerin Inc

BERNHARD KNAUER
Wildebeest
Sydney Dance Company

KEVIN JACKSON
Nijinsky
The Australian Ballet

BEST FEMALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION
ELMA KRIS
Nyapanyapa
Bangarra Dance Theatre

LILIAN STEINER
Split
Lucy Guerin Inc and Arts House

MELANIE LANE
Split
Lucy Guerin and Arts House

SAMANTHA HINES
Attractor
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Melbourne Arts Centre, WOMADelaide and Brisbane Festival 

BEST VISUAL OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION
MERMERMER
Chunky Move

SEDIMENT
Company 2

SNAKE SESSIONS
Branch Nebula, produced by Intimate Spectacle

STILL LIFE
Dmitris Papaiouannou

BEST DIRECTION OF AN OPERA
BARRIE KOSKY
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre 

DAMIANO MICHIELETTO
Cavalleria Rusticana & I Pagliacci
Opera Australia 

SIR DAVID MCVICAR
Così fan tutte
Opera Australia

GALE EDWARDS
Cloudstreet
State Opera South Australia

BEST FEMALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA
ANNA DOWSLEY
Così fan tutte
Opera Australia

CAITLIN HALCUP
Theodora
Pinchgut

LORINA GORE
King Roger
Opera Australia

TARYN FIEBIG
Così fan tutte
Opera Australia

BEST MALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA
DANIEL SUMEGI
The Ring Cycle
Opera Australia

JOSÉ CARBÓ
Cavalleria Rusticana & I Pagliacci
Opera Australia

KANEN BREEN
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

SAIMIR PIRGU
King Roger
Opera Australia

BEST FEMALE PERFORMER IN AN OPERA
ANTOINETTE HALLORAN
Tosca
West Australian Opera

LISE LINDSTROM
The Ring Cycle
Opera Australia

NICOLE CAR
Così fan tutte
Opera Australia

RACHELLE DURKIN
Armida
Pinchgut Opera

BEST MALE PERFORMER IN AN OPERA
CHRISTOPHER PURVES
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

GEORGE PETEAN
Simon Boccanegra
Opera Australia

MICHAEL HONEYMAN
King Roger
Opera Australia

YONGHOON LEE
Carmen
Opera Australia

BEST OPERA
CAVALLERIA RUSTICANA & I PAGLIACCI
Opera Australia

COSÌ FAN TUTTE
Opera Australia

KING ROGER
Opera Australia

SAUL
Glyndebourne Festival Opera and 2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

BEST CHAMBER AND/OR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CONCERT
ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS
Academy of St Martin in the Fields, Sydney Opera House, Melbourne Recital Centre and QPAC

BACH VIOLIN CONCERTOS
Australian Chamber Orchestra

JULIA LEZHNEVA – BAROQUE BRILLIANCE
Australian Chamber Orchestra

MONTEVERDI, L’ORFEO
Concerto Italian and 2017 Adelaide Festival

BEST SYMPHONY ORCHESTRA CONCERT
ASHER FISCH CONDUCTS RESURRECTION
West Australian Symphony Orchestra 

STEMME, SKELTON, TRISTAN & ISOLDE
Tasmanian Symphony Orchestra

THE FIREBIRD – RAVISHING
Sydney Symphony Orchestra

THE RITE OF SPRING – PRIMAL
Sydney Symphony Orchestra

BEST INDIVIDUAL CLASSICAL MUSIC PERFORMANCE
CHRISTOPH VON DOHNÁNYI
Romantic Memories: Dohnányi conducts Bruckner
Sydney Symphony Orchestra

DANIIL TRIFONOV
Young Russians: Prokofiev, Rachmaninoff & Shostakovich
Sydney Symphony Orchestra 

JOSHUA BELL
Academy of St Martin in the Fields
Melbourne Recital Centre and Sydney Symphony Orchestra

RICHARD TOGNETTI
Bach Violin Concertos
Australian Chamber Orchestra

BEST DIRECTION OF A PLAY
JUDY DAVIS
Faith Healer
Belvoir

KIP WILLIAMS
Chimerica
Sydney Theatre Company

LETICIA CÁCERES
The Drover’s Wife
Belvoir

SUSIE DEE
SHIT
Dee & Cornelius and Sydney Festival

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY
AMBER MCMAHON
Girl Asleep
Windmill Theatre Company

CHLOE BAYLISS
Gloria
Griffin Theatre Compan 

MELITA JURISIC
John
Melbourne Theatre Company

TILDA COBHAM-HERVEY
Things I Know To Be True
State Theatre Company South Australia & Frantic Assembly

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY
GUY SIMON
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

JAMIE OXENBOULD
The Literati
Bell Shakespeare & Griffin Theatre Company

PETER CARROLL
Twelfth Night
Belvoir

PIP MILLER
Faith Healer
Belvoir

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY
ALISON WHYTE
Faith Healer
Belvoir

HELEN MORSE
John
Melbourne Theatre Company

KATE MULVANY
Richard 3
Bell Shakespeare

LEAH PURCELL
The Drover’s Wife
Belvoir

BEST MALE ACTOR IN A PLAY
COLIN FRIELS
Faith Healer
Belvoir

JASON CHONG
Chimerica
Sydney Theatre Company

JASON KLARWEIN
Once in Royal David’s City
Queensland Theatre and Black Swan State Theatre Company

MARK COLE SMITH
The Drover’s Wife
Belvoir

BEST PLAY
JASPER JONES
Melbourne Theatre Company

ONCE IN ROYAL DAVID’S CITY
Queensland Theatre and Black Swan State Theatre Company

THE DROVER’S WIFE
Belvoir

THINGS I KNOW TO BE TRUE
State Theatre Company South Australia and Frantic Assembly 

BEST DIRECTION OF A MUSICAL
CASEY NICHOLAW
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

JERRY MITCHELL
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

JULIE ANDREWS
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost

TREY PARKER AND CASEY NICHOLAW
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL
CASEY NICHOLAW
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

CASEY NICHOLAW
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

CHRISTOPHER GATTELLI
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost

JERRY MITCHELL
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
LUCY MAUNDER
Matilda the Musical
The Royal Shakespeare Company and Louise Withers, Michael Coppel and Michael Watt with Chokey Productions, Just for Laughs Theatricals, Glass Half Full Productions, Paula Marie Black, Greenleaf Productions and Michael Lynch

PHOEBE PANARETOS
Green Day’s American Idiot
shake & stir theatre co & QPAC

ROBYN NEVIN
My Fair Lady
Opera Australia & John Frost

TEAGAN WOUTERS
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
BERT LABONTE
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

MICHAEL JAMES SCOTT
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

REG LIVERMORE
My Fair Lady
Opera Australia & John Frost

ROWAN WITT
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL
AMY LEHPAMER
DUSTY
The Production Company Ltd

ANNA O’BYRNE
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost 

SOPHIE WRIGHT
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

ZAHRA NEWMAN
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL
AINSLEY MELHAM
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

AJ HOLMES
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

CALLUM FRANCIS
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

CHARLES EDWARDS
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost

BEST MUSICAL
ALADDIN
Disney Theatrical Productions (Australia)

KINKY BOOTS
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

MY FAIR LADY
Opera Australia and John Frost 

THE BOOK OF MORMON
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

 

The 2017 Helpmann Awards will be announced at a ceremony on Monday July 24th at the Capitol Theatre in Sydney, on the set of Kinky Boots.

If you can’t make it, don’t stress. It will be broadcast live on Foxtel Arts and webcast free via www.foxtelarts.com.au.